Алгоритъм за сваляне на ограниченията
Павел Пискарьов Ph.D
Алгоритъм за сваляне на ограниченията (АСО) – Авторско произведение.
АСО е първият принцип на действие в психологическия метод на автора.
АСО има всички критерии за достатъчност и служи като основа за подготовката, организацията и провеждането на практики и процедури на Алгоритъма за Архитектура на Реалността (ААР)
АСО се използва във всички методи, създадени от автора в школата на Института по психология на творчеството.
Теорията и концептуалните значения имат пряка връзка с други произведения на автора, а именно: Пирамидата на съзнанието и всички аспекти на значенията на Пирамидата на развитието, както и с теорията на общата методология на хуманитарното познание „Метамодерн“
Процесите, описани в ACO, са в съответствие с модела на компетентност на Международната асоциация за аналитичен коучинг.
Приложение АСО:
- В метода Нейрографика той запазва името си изцяло.
- В аналитичния коучинг функциите на АСО се изпълняват от технологията „Лабиринт на развитието”;
- В метода НейриПластика функциите на АСО се изпълняват чрез въвеждащо обучение "Отваряне"
Содержание алгоритма:
АСО съдържа 8 точки, органично свързани в една система и позволяващи колективен достъп до различни нива на несъзнаваното.
1. Тема 1.0. Темата се изразява с дума или фраза и има заряд, равен на натрупаното общо напрежение (психо-емоционален комплекс), съществуващо между настоящото състояние и желания резултат.
Характеризира се със състоянието на концентрация на намеренията на субекта..
2. Катарзис (Изхвърляне) - практики и процедури за идентифициране на несъзнаваното напрежение и трансформирането му в реалност с максимална феноменологична достоверност (образ, глас, движение и други сетивни индикатори);
Характеризира се със състояние на възбуда, свързано с възможността за прехвърляне на движението на вътрешната енергия отвътре навън. Промяна на намерението, векторът на движение на енергията на умствената дейност от субекта към обекта.
3. Окръгляне - практики за работа с индивидуалното несъзнавано. Процедура или набор от процедури, облекчаващи напрежението на субекта в областта на отношенията със себе си, изграждане на вътрешна хармония, приемане и координация на всички части на личността;
Характеризира се със състояние на вътрешна хармония, премахване на тревожността и други форми на тревожност, приемане на себе си и обстоятелствата като цяло.
4. Интеграция – практики за работа с колективното несъзнавано. Процедурите са разделени на 2 етапа:
4.1 Фигура и фон – формирането на хармонични и балансирани отношения между субекта и неговата среда (като частен случай между обекта на съзнанието и неговата среда);
4.2 Архетипиране – формирането на допълнителни връзки между елементите на системата на субекта, включително вътрешни и външни елементи на системата. Както и превеждането на комплекс от задачи в архетипната област на несъзнаваното, митологизация;
Характеризуется состоянием роста мотивации субъекта к решению поставленных им задач, состоянием понимания и вдохновения.
5. Линии на полето – практики и процедури в полето на себе си. Синхронизиране на мотиви, дейности, вибрации или честотни характеристики на трептенията на полето, в което се намира системата на субекта.
Характеризира се със състояние на релаксация и субективно преживяване на нарастващ обем на присъствие, контакт с висши сили, максимално единство на битието;
6. Фиксация – практики и процедури в областта на несъзнаваното, свързващи себе си и личността. Довежда субекта до окончателното решение (в момента) в областта на несъзнаваното. Решението има най-ясно определени граници.
Характеризира се със състояние на твърдост на духа, самоувереност и нарастваща яснота на темата.
7. Тема 2.0 – практики и процедури за превеждане на феноменологията на несъзнаваното (образ, глас, движение и други сетивни индикатори) в текст, описание на резултата от сесия или група от процедури.
Характеризира се със състояние на яснота, готовност за действие, социална откритост и комуникативна активност.